دسته‌بندی نشده

عیب یابی لامپ ال ای دی برای تعمیر لامپ

لامپ ال ای دی (لامپ LED) یک منبع روشنایی است که نور را با کمک دیودهای نوری تولید می کند. طول عمر بالا، روشنایی نور با کیفیت  و مصرف بهینه انرژی از مزایای استفاده از لامپ ال ای دی می باشد. اما اگر لامپ ال ای دی آسیب ببیند نحوه عیب یابی لامپ ال ای دی برای تعمیر لامپ LED چگونه خواهد بود؟ برای آموزش عیب یابی و تعمیر لامپ ال ای دی در ادامه با این مطلب از مجله لامپ ال ای دی میتره همراه باشید. 

یک لامپ ال ای دی از سه بخش اصلی تشکیل شود که شامل :

مراحل عیب یابی لامپ ال ای دی و تعمیر لامپ

عیب یابی و تعمیر لامپ LED کار دشواری نیست و احتیاج به مکان خاصی هم ندارد. برای تعمیر این نوع لامپ شاید در ابتدا تنها آشنایی مختصری با عملکرد لامپ و لحیم کاری کافی باشد.

معمولا عیب های لامپ ال ای دی به دو بخش اصلی تقسیم می شود که شامل :

  • سوختن یا قطع شدن قطعات ال ای دی (اتصال باز یا کوتاه)
  • مشکل در درایور ال ای دی

درون این لامپ ها چند ال ای دی روی بورد نصب شده و با توجه به طراحی آن بصورت سری یا موازی مدار را تشکیل داده است.  برخلاف مدار موازی، در مدار سری اگر یکی از ال ای دی ها خراب شود لامپ دیگر روشن نخواهد شد. در مدار سری جریان از همه ال ای دی ها می گذرد و افت ولتاژ در هرکدام شان باعث ایجاد روشنایی می گردد. یک عدد دیود یا درایور ، مقاومت و چند خازن جریان برق مناسب مستقیم (DC) را برای لامپ تامین می کند. ابتدا این اجزا الکتریکی لامپ را بررسی کرد و سپس خود ال ای دی ها را بررسی کرده تا مشخص شود کدام قطعه خراب است و احتیاج به تعویض دارد.

ابزار لازم برای عیب یابی و تعمیر لامپ

برای تعمیر لامپ ال‌ای‌دی وجود برخی ابزار ضروری است. این ابزار شامل موارد زیر می باشد:

  • هویه
  • سیم لحیم
  • مولتی متر
  • انبرک یا پنس
  • نوار چیپ های ال ای دی
آموزش تعمیر لامپ ال ای دی

باز کردن لامپ و بررسی قطعات جهت عیب یابی لامپ

در حین تعمیر هیچ گاه لامپ ال ای دی را روی سرپیچ باز و تعمیر نکنید. ابتدا لامپ باید باز شود تا تعمیر شود و تا زمانی که بصورت کامل سرهم نشده است آنرا روی سرپیچ نبندید. بی توجهی به این نکته ممکن است موجب برق گرفتگی و حتی خطر مرگ را در پی داشته باشد.

ابتدا حباب لامپ ال ای دی را بپیچانید و باز کنید. سپس بورد را بررسی کنید تا اگر آثار خرابی یا آسیب فیزیکی وجود دارد را پیدا کنید. با کمک مولتی متر خازن ها و دیودها را بررسی کنید. معمولا این قطعات سالم هستند، اما در گام اول باید این قظعات را چک کرد.

همچنین

در گام بعدی باید ال ای دی ها را بررسی کرد تا لامپ خراب را پیدا کنید. با کمک دیودسنج مولتی متر می‌توان ال ای دی ها را بررسی کرد. ممکن است ال ای دی سوخته از ظاهرش مشخص باشد و روی بورد آثار سوختگی یا سیاهی بجا گذاشته باشد. اگر ال ای دی با دیودسنج مولتی متر روشن شد و با جابجا کردن دو سر آن خاموش ماند سالم است، وگرنه خراب بوده و باید این قطعه تعویض گردد.

تست و عیب یابی درایور ال ای دی

 با متصل کردن درایور ال ای دی به برق و اندازه گیری ولتاژ خروجی آن می توان وضعیت سالم یا خراب بودن درایور را فهمید یا مثلا در پنل ها، درایور را می توان به یک پنل سالم وصل و آنرا تست کرد. معمولا درایورهایی که مدارات محافظ دارند در صورت آسیب دیدن ال ای دی ها سالم می مانند. درایور سالم زمانی که به بار وصل نیست در خروجی خود ولتاژ مستقیم از ۵۰ تا ۳۰۰ ولت را می تواند داشته باشد لذا در زمان تست خروجی مراقب ولتاژ بالا باشید. درایوری که خروجی آن نوسانی و یا قطع بود، ممکن است خازن های آن خراب باشد. معمولا مشکل در خازن از طریق تغییر شکل در ظاهر آن ها هم مشخص می شود. در این موارد باید خازن تعویض شود تا مشکل حل شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تعمیر درایور می توانید به مطلب آموزش تعمیر درایور ال ای دی مراجعه کنید.

تعویض ال ای دی های خراب بعد از عیب یابی لامپ

با هویه دو طرف ال ای دی خراب را کمی حرارت دادید و تا بتوانید آنرا جدا کنید. نگران سالم درآوردن آن نباشید چون این قطعه دیگر قابل تعمیر نیست. اما باید مراقب باشید به بورد آسیبی نرسد. به وسیله پنس ال ای دی جدید را در محل ال ای دی خراب قرار دهید. سپس دو طرف آن را با هویه به بورد لحیم کنید. توجه کنید که جهت مثبت و منفی درست باشد.

تعویض چیپ

کار تعویض چیپ ال ای دی دشواری هایی دارد زیرا برد های آلومینیومی ال ای دی زودتر از برد های عادی خنک می شوند. سطح کف ال ای دی باید به برد آلومینیومی بچسبد تا حرارت به آلومینیوم منتقل گردد. میتوان برد LED را روی سطی با دمای ۶۰ تا ۷۰ درجه قرار داد. سپس لحیم کاری بر روی آن انجام شود. زمانیکه که کلیه قلع های برد تمیز شد و محل اتصال ال ای دی به برد سطحی صاف است، حین لحیم کاری مقداری لبه های ال ای دی را به برد فشار دهید. و یا اینکه از مقداری خمیر سیلیکون استفاده نمایید تا به پایه ها تماس نداشته باشد. روش دیگر مونتاژ با شابلون خمیر قلع هست که بوسله هیتر، خمیر قلع و شابلون انجام میگیرد.

در این مورد همچنین می توانید به مطلب آموزش تعمیر لامپ با هیتر هم مراجعه نمایید.

بستن لامپ و تست

پس از تعویض قطعه خراب، با دقت بورد و حباب لامپ را ببندید و محکم نمایید. توجه کنید حباب را بیش از اندازه فشار ندهید تا آسیب نبیند. سپس آن را برای تست به سرپیچ ببندید و روشن نمایید. با اجرای این مرحله، تعمیر لامپ ال ای دی شما به پایان میرسد.

همچنین می توانید مطلب نحوه تعمیر لامپ مهتابی کم مصرف و تعمیر درایور ال ای دی را هم از سایت مطالعه نمایید.

انواع لامپ ال‌ای‌دی میتره تولیدی صنایع رادویرانور دارای یکسال گارانتی است و در صورت مشکل برای لامپ خود می توانید به بخش خدمات پس از فروش میتره مراجعه و نمایید و یا در بخش گارانتی میتره از شرایط گارانتی مطلع شوید. همچنین توجه نمایید هرگونه باز شدن و یا تعمیر و یا دستکاری محصول آنرا از شرایط گارانتی خارج می کند.

دیدگاهتان را بنویسید